Nosūtīt draugam 

Kurzemnieki ir lielākie baltmaizes ēdāji Latvijā

21/09/2011

 

Veikalu tīkla „Maxima” veiktajā aptaujā noskaidrots, ka Kurzemes iedzīvotāju vidū populārākā ir baltmaize, ko izvēlas 32% šajā reģionā mītošo cilvēku, kamēr Zemgalē un Latgalē dzīvojošie ikdienas uzturā vairāk izvēlas lietot rupjmaizi. Aptaujā arī noskaidrots, ka cena nav galvenais kritērijs, ko Kurzemes iedzīvotāji ņem vērā, iegādājoties maizi. Pircējiem tikpat svarīgs ir arī derīguma termiņš un tas, cik maize mīksta. Aptaujā kurzemnieki atklājuši arī savus brokastošanas paradumus un atzinuši, ka vēl arvien mēdz ievērot senču ticējumus par maizi.

Aptauja atklājusi, ka iecienītākā Kurzemnieku vidū ir baltmaize, ko izvēlas 32%. Par labu rupjmaizei parasti nosveras 27%, savukārt trešajā vietā ierindojas graudu maize ar 24% kurzemnieku atbalstu.

Interesanti, ka katrs piektais kurzemnieks, iegādājoties maizi, to vispirms vizuāli novērtē un pārliecinās, cik tā ir mīksta. Tikpat daudz iedzīvotāju galvenokārt vadās pēc maizes derīguma termiņa. „Maxima” veiktajā aptaujā vien 20% kurzemnieku atzinuši, ka, izvēloties maizi, lielāko uzmanību pievērš tās cenai, un tikai 16% iedzīvotāju svarīgākais ir maizes sastāvs un uzturvērtība.

„80% aptaujāto Kurzemes iedzīvotāju maizi uzturā lieto katru dienu, turklāt šajā Latvijas reģionā visstiprāk iesakņojusies brokastu maizīšu kultūra – lielākā daļa jeb 65% kurzemnieku ik rītu gatavo un brokastu galdā ceļ dažādas maizītes. Desmitā daļa kurzemnieku brokastis neēd vispār, turklāt arī citi ēdieni kurzemniekiem brokastu galdā nav īsti cieņā, piemēram, citos reģionos iecienītā auzu pārslu vai citu graudaugu putra ieguvusi vien 7% kurzemnieku balsu,” aptaujas rezultātus skaidro „Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš.

Izrādās, kurzemnieki turas pie klasiskām vērtībām, jo savu iecienītāko sviestmaizi veido no pavisam tradicionālām ēdmaņām – maizei uzklāj sviesta kārtiņu, tai pāri liek sieru (16%), ko rotā ar tomāta šķēlīti. Vienlīdz populārs ikrīta rituāls – sviestmaizes bagātināt ar šķiņķi vai desu.

Aptaujā arī noskaidrots, ka ne tikai Kurzemē, bet arī citviet Latvijā vēl joprojām tiek ievēroti dažādi senču ticējumi par maizi. Teju puse Latvijas iedzīvotāju vienmēr nobučo maizīti, ja tā nokritusi zemē, savukārt katrs piektais nekad no galda neslauka zemē maizes drupačas, jo ticējums vēsta, ka tad Dievs apskaišas un maizi vairs nedod. Toties 14% Latvijas iedzīvotāju ievēro, ka maizes kukuli nedrīkst likt augšpēdus, jo tad būs bads mājās.

Uz jautājumu, kas varētu veicināt labāku maizes garšu, vairāk nekā puse aptaujāto atzinuši, ka maizīte noteikti labāk garšotu, ja tā tiktu cepta pēc sentēvu metodēm, savukārt teju trešdaļa iedzīvotāju ir pārliecināti, ka maize tiem šķistu gardāka, ja to vēl siltu pastnieks ik rītu atnestu kopā ar avīzēm.

Aptauja par maizes lietošanas paradumiem tika veikta no 14.septembra līdz 19.septembrim, un tajā piedalījās 2709 respondenti.

 

 

Papildinformācija:

Ivars Andiņš,

„Maxima Latvija” preses sekretārs

tālr.29666603,

e-pasts: ivars.andins@maxima.lv;

www.maxima.lv

 

Atpakaļ

©2008 Talsi.lv Autortiesības
Izstrāde un hostings: Eironets